Genellikle diyet kavramını aç kalmak, sevdiğimiz yiyeceklerden mahrum olmak ve en kötüsü de yaşamımızın belirli bir döneminde birkaç aylığına veya birkaç haftalığına uyguladığımız, uygularken sizi kısıtlayan, can sıkıcı ve dolayısıyla mutsuz eden değişik beslenme çeşidi olarak düşünmekteyiz.
Günümüzde ne yazık ki en korkulan kelimeler arasında yer almakta… Diyet yemekleri dediğimizde sanki arkasından yasaklar listesi, kibrit kutusu kadar peynir, şeker,un,tuz yok gibi söylemler takip edecekmiş gibi bir izlenim uyanıyor. Halbuki Yunancadaki “diyeta” kelimesinin karşılığı “denge” demek…
Çok az yemek,aç kalmak,perhiz yapmak ya da zayıflamak değil !
Aslında diyet kişinin kendine en uygun beslenme planıdır ve beslenme düzenidir.
Diyet daha düz tabir ile bir diyetisyen tarafından verilen sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu programın içinde bulunan besinler tamamıyla kişinin özelliklerine göre ayarlanmaktadır. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu sağlık durumu diyet listesinin belirleyici birkaç faktörlerindendir.
Diyet yapmak zor bir süreçtir. Bu süreç bir motivasyon ve disiplin sürecidir. Bu motivasyonu size aşılayacak kişi ise diyetisyendir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat