Beyaz Renkliler

Beyaz renk meyve ve sebzeler kalp ve damar sağlığı ile vücudun doğal detoks mekanizmasını destekliyor. Ayrıca immün sistemi de güçlendiriyor. Örneğin; sarımsak antibiyotik etki gösteren alisin maddesini içerirken,mantar B vitamini ,bakır ve selenyum açısından oldukça zengin . C vitamini açısından mükemmel bir kaynaksa karnabahar.

Mor ve Mavi Renkliler🍆


Bu renklere sahip olan besinler de yine kalp ve damar sağlığını desteklerken aynı zamanda hücre sağlığını ve beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor. Örneğin;incir ve kuru erik antioksidan özellik gösteriyor. Mor renkli kabuğa sahip patlıcan nasunin bileşiği içeriyor ve beyin hücresi zarını hasarlara karşı koruyor.

Turuncu ve Sarı Renkliler🍑


Göz ve cilt sağlığı ile eklemler için faydalıdırlar. Örneğin; portakal kan basıncını ve kolesterolü azaltıyor. Antienflamatuar etki gösteriyor. Havuç günlük A vitamini ihtiyacının 2 katını karşılıyor. Potasyum açısından zengin olan limon vücuttaki sıvı dengesini düzenliyor. Ananas B6 vitamini içeriyor ve beyin fonksiyonlarını destekliyor.

Kırmızı Renkliler🍅


Kırmızı renkli besinler kan basıncını düşürme,immün sistemi güçlendirme,kalp ve damar sağlığını destekleme görevi üstleniyor. Örneğin;pancar çok iyi bir nitrat kaynağı ve nitrat vücutta nitrik aside dönüşüyor. Bu da kan basıncının düzenlemesine ve tansiyonun düşmesine destek oluyor. Kırmızı elmayı kabuklarıyla birlikte yemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kabukların da kimyasal bir pigment olan Kuersetin bulunuyor. Bu madde antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahip olduğundan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Nar ,atardamarlarda ki kolesterol oluşumunu engellerken; ahududu içerdiği C vitamini ile iltihaplarla savaşıyor. Sitrülin ise aminoasidin iyi kaynaklarından biri olan karpuz da bulunuyor. Bu da hücre metabolizmasını uyarıyor. Son olarak mutfaklarımızın vazgeçilmezi domates likopen içeriyor ve güçlü antioksidanlarımızdan.

Yeşil Renkliler🥑


Cilt ,kemik ve diş sağlığını olumlu etkiliyor. Brokoli yüksek miktarda kalsiyum ve K vitamini içeriyor. Bu özelliği ile kemikler ve dişler için tüketimi oldukça önemli. Salataların vazgeçilmezi olan roka da folik asit ,kalsiyum ve K vitamini açısından oldukça zengin. Ispanak ise gliserolipidler sayesinde sindirim borusunun mukozasını hasarlara karşı koruyor. Son olarak avokado kan basıncını düzenliyor ve içerdiği doymamış yağ asitleri açısından zengin olduğu için kemik sağlığını geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat